Skrivnostni bunker Škrilj in potepanje po Kočevju...
Se zgodi, da ravno na tak dan dežuje in nam prepreči še vzpon na Kočevski ali Mestni vrh.
Avtobus se polni. Že dolgo nisem šla z mojimi pohodniki in DU Javornik Kor. Bela na izlet. Še Marjana in Milan gresta zraven. Bunker Škrilj mora biti sila zanimiv, ko je bil toliko časa skrit očem.
Tam, neka podoba,
ki pleše na ulici v dežju,
se vrti od roba do roba,
kot da lebdi nad sencami ceste brez strahu.
Dež me ne moti le vožnja me skrbi. Križ in noga nista za dolgo sedenje. Avtobus pa poln prijetne družbe. Že do Kočevja me vse peče, kaj še bo. Razdelimo se v dve skupini. Pohodniki gremo najprej v bunker Škrilj in poten na Mestni vrh. Presedemo se v manjši avtobus, dobimo vstopnico in prevezo za oči. Kmalu nas vodič opozori, naj si nadenemo preveze in se zamislimo v tisti čas, ko so gradili ta bunker.
Cesta je ovinkasta, malo kukam nad prevezo. Na obeh straneh je gmajna in avtobus se ustavi.
In z gibi riše v zrak
nek novi svet, kjer je brez napak,
v katerem bo premagala sivi mrak.
Izstopimo in vodička nam razlaga. Potem nadaljujemo še peški in se ustavimo pred vhodom garaže, pokrite z zemljo. Tako izgleda od zunaj. Še malo uvoda, fotkanje je prepovedano. Za nami se sprehaja še nekdo, ki skrbi za varnost. Dolgi hodniki, pa levo pa desno, mimo jedilnice, spalnic, kuhinje, komandnih sob, prezračevalnega sistema, strojnice. Še vodo so imeli v kuhinji. Prezračevalni sistem je odlično deloval, glede na to da je najnižji del bunkerja 72 metrov pod zemljo. Na koncu nekega hodnika smo pogledali navzgor. Je bila dolga kovinska lestev, zasilni izhodi. Vse so izdelovali sami strokovnjaki, vsak vijak je moral biti pritrjen z zarezo navpično. Plačani so bili dobro, le molčati so morali do groba. Lepo narejeno in še vedno uporabno. Škoda, ker nimam nobene fotke so pa v Info biroju slike.
-Bunker Škrilj je predstavljal telekomunikacijski center objektu v Gotenici, ki je bil namenjen zaščiti tedanjega političnega in vojaškega vodstva.-
Skrivnostno podzemlje za višje sloje. Dve uri traja ogled bunkerja. Potem pa nazaj do avtobusa, dež pa kar pada. Zvonček se oglaša, mislim na vaju lubici moji.
Šla je plesat pod obok neba,
našla svoj gib v kapljicah dežja
bosa v vetru kot začarana
nikdar se ni ozrla nazaj.
Nič ne bo z našim pohodom. Druga skupina že čaka za ogled bunkerja. Lokalna vodička nas pelje v prijetno gostišče.
Ob kofetku je razlaga še bolj zanimiva. Potem se naša četica odpravi na ogled Kočevja, z dežniki, vetrovkami ali brez. Zanimivo, bolje je hoditi kot sedeti. Še mimo parka gremo, kjer so posneli pesem, "Sam po parku se sprehajam, Gugu."
Lepe hiše, spomeniki, hostel, doprsni kipi narodnim herojem in.... K cerkvi sv. Jerneja gremo. Na tržnici se ustavimo, vodička razlaga. Na nasprotnem bregu Rinže je čudovita cerkev sv. Jerneja, z dvema zvonikoma.
https://sl.wikipedia.org/wiki/Cerkev_sv._Jerneja,_Ko%C4%8Devje
Čas zlil se je z vodo,
za njim je ostala mokra sled.
V dežju je našla svobodo,
kot v snu pozabila na ves svet.
Še malo fotkanja, potem pa na na kosilo.
Vrnila se je tudi druga skupina z ogleda bunkerja. Popijemo, pojemo in se odpeljemo proti domu. Doma bo pa trajalo, da si pocajtam križ in nogo, peče in boli.
Škoda, pa tako lepo je bilo. Hvala družba.
Šla je plesat pod obok neba ,
našla svoj gib v kapljicah dežja...
Risala je nek novi svet...
/Verzi Tatjane Mihelj- Ples v dežju/
Ni komentarjev:
Objavite komentar