torek, 15. april 2025

Benetke z otoki

 Benetke, otok Burano, otok Murano....

Z Alpeturjem se peljeva na izlet; Marjetka in jaz.  Ob pol petih zjutraj se odpeljemo z železniške postaje, na Jesenicah. Pobiramo potnike na glavnih postajah vse do Ljubljane. Še v Sežani se nam pridružita dva. Polno zaseden avtobus pelje proti pristanišču  Punta Sabbioni.

 To kar vemo je kapljica,

to česar ne vemo, je morje./A.N./




Imajo zanimivo postavitev, v morje zabiti tramovi označujejo vozne pasove.  Moja sopotnica je Marjetka.


 Vmes naredimo še kratek postanek za kofetke in ostalo. V pristanišču se vkrcamo  na panoramsko ladjico in se prepustimo valovom Beneške lagune. 

 

 

Babi in vnuk, pameten dečko. Veliko ladij plove po morju in tudi pristanov je veliko.


 

 
 
 

 Izkrcamo se v  Buranu, mestu čipk. Imamo dva vodiča, vsak lahko vodi le 25 oseb. Pa še nekaj je novega,  imamo avdio slušalke.

Burano je prepoznavnost in pomembnost v beneški laguni doživel, šele v 16. stoletju, ko so domačinke razvile proizvodnjo čipk z iglami. Najbolj pa so zanimive hiške, so kot mavrica različnih barv. 





 Lepe  hiše in manjši kanali,  zraven  pa sprehajalne poti.  Glede barv hišk so različni mnenja. Eno izmed njih je, da je barvo lahko določila nevesta, ki je prišla k hiši.  Druga,  da so možje vedeli kje so doma, ko so prihajali iz gostiln itd.. Včasih  so morale biti pobarvane z dovoljenjem oblasti. Sprehodimo se po mestu. Polno je malih trgovinic s čipkami, spominkov in drugih drobnarij. Gledam poslikane hiške in ljudi in delujejo mi kot prizori s filma. 


 



 

 Golobčki se kopajo in hiške so čudovite.



 Povsod je zelenje, lepo so urejene hiše.

 Vkrcamo se zopet na ladjo in se odpeljemo na otok Murano. Spet smo na morju. Že od daleč je opazen znameniti muranski svetilnik na obali.



Otok je le malo stran  od Benetk  in je po svetu znan predvsem po izdelavi steklenih umetnin. Podobno kot Benetke je tudi Murano sestavljen iz  otokov in mostov. 

 

Murano je idiličen, po starodavni steklarski obrti (muransko steklo). Poznan je po najlepšh lestencih in drugih steklenih izdelkov.  Najprej si gremo ogledat  steklarsko delavnico. 

Mojster nam prikaže izdelavo vaze in malega konjička. Naša vodička, gospa Petra nam prevaja v slovenščino. 

 

 
Potem se zopet prosto sprehajamo po otoku. Z Metko si ogledava  nekaj trgovinic, lepi izdelki so na ogled.  

 


 Čudoviti izdelki.

 

 

Zopet smo na ladji in se odpeljemo proti Benetkam. 

Benetke so zgrajene na približno 120 otokih. Zaradi zgradbe tal teh otokov so hiše na njih gradili na poseben način. Benetke stojijo na več milijonih lesenih stebrov. Leseni stebri pod hišami so v zemlji, zato ne razpadajo. Stebri pod pomoli pa so izpostavljeni pogojem, zaradi katerih zelo hitro razpadajo, zato jih morajo nadomeščati z novimi. Vsako leto v Benetkah zamenjajo več tisoč lesenih stebrov pod pomoli./splet/

  Izkrcamo se na trgu sv. Marka. Tam nas dočaka že množica ljudi. Imajo ulično pravilo, po eni strani  naprej in po drugi strani nazaj.  Našo skupino vodi vodička Petra.  Pomikamo se čez trg, uličice so ozke in visoke, gneča pa taka, da se zastavica naše vodičke komaj vidi.



 
Ječarna in mučilnica, ki vodi do Doževe palače.



Doževa palača in gondole.


Pri stolpu z levom se po prostem sprehodu zberemo.


Stolnica sv. Marka. Vsak detajl na stavbi ima svoj pomen. Poleg je Doževa palača in

 

 stolp s tremi urami.


Benetke so mesto, kjer ozke uličice in kanali potekajo mimo razkošnih palač in veličastnih cerkva, barvitih  tržnic in mirnih kanalov, ki se skozi stoletja niso spremenili. /splet/


Per san Marko, oznake po katerih najdemo pot nazaj na Markov trg.

Zastavica naše vodičke.

 

 

  Most Rialto -  Canal Grande..

 Hodimo čez mostičke, opazujem gondole in ljudi, ki se vozijo v njih. Komaj utegnem  fotkati, se zelo hitro premikamo. Gondole morajo biti črne in gondolerji lepo oblečeni.  Zgradbe  jemljejo dih,  lepe so.

 

 Tudi most ženskih jošk imajo- Most Ponte delle Tette, v bližini mostu Rialto.

Prostitucija v Benetkah je vedno igrala pomembno vlogo. V 15 stoletju je senat določil del mesta, kjer so prostitutke lahko opravljale svojo dejavnost. Svoje telo so morale razkazovati v vitrinah. Izven vitrin so določili en sam most, kjer so se deklice lahko razkazovale. Le-ta se je imenoval “Ponte delle Tette”. / splet/.

 Na trgu sv. Marka  je več galebov kakor  golobov. Zvonik beneške katedrale - "campanille", je simbol mesta in najvišja stavba v Benetkah, v višino meri 98,6 metra.

 

 Spehodiva se tudi  mimo

 Ala Napoleonica, salona , ki se nahaja nasproti bazilike sv. Marka in velja za najmlajšo stavbo na trgu in najdražjo elegantno restavracijo v Benetkah. Napoleon se je po prevzemu oblasti l. 1797 odločil, da si zgradi spomenik  na trgu sv. Marka. V svoji stavbi je prirejal najrazličnejše zabave ter sprejeme.. Salone Napoleonico je bil dokončan leta 1822. V stavbi je gostil vse svoje prijatelje, tako kot tudi nasprotnike, prirejal veselice, raznorazne pogostitve ter plese. Le spal ni tam. /splet/ 

  Hodiva mimo oblazinjenih stolov in treh odrov na katerih izvajajo klasično glasbo, v živo.  Imajo veliko gostov. Tam so tudi elitne trgovine; zlatarne, parfumerije, urarne in podobno. 

   

Sprehodiva se tudi pod arkadami in si ogledujeva trgovine s krasnimi izdelki, nimajo prodajnih cen na ogled.

Nazaj grede si na hitro ogledam še most vzdihljajev. Gneča pa taka, da se kar malo vrinem mednje. 


Most vzdihljajev velja za najbolj romantičen most v Benetkah. Vendar usoda vseh tistih, ki so ga prisilno prečkali ni bila romantična. Zadnji vzdihljaj svežega zraka, preden so zapornike odpeljali z dožev zapor. Most povezuje Doževo palačo z najbolj krutimi zapori v mestu. Iz tega krutega zapora je uspelo pobegniti  le slavnemu beneškemu ljubimcu Giacome Casanova. Legenda pravi da je paru zagotovljena večna ljubezen, če se ob sončnem zahodu popeljeta pod most in poljubita.

Poslovimo se od  Beneške lagune in se z ladjico odpeljemo nazaj  na Punto Sabbioni. 

Potem pa z avtobusom nazaj proti domu. Podatki in nekaj slik je s spleta.  Čudovito potepanje, lepo je bilo.

Srce je predal za spomine,

vanj spravljamo vse kar mine.../A.N./